ISIDORUS wiadomości
Dzisiaj jest piątek, 19. lipca 2024    
Logowanie | RejestracjaNajnowsze:
Z kraju
Ze świata
Z Watykanu
Z episkopatu
Z diecezji
Z parafii
Nauka
Powrót Powrót
"Láska v pravdě" - nová encyklika Benedikta XVI Drukuj
wtorek, 7 lipca 2009, 13:00
Dodał: (Admin)
Na tiskové konferenci ve vatikánské Aule Jana Pavla II. byla dnes v poledne (7.7.2009) představena nová encyklika papeže Benedikta XVI. Caritas in veritate ("Láska v pravdě"). Svatý otec ji podepsal o slavnosti sv. Petra a Pavla, 29.6.2009, a její český překlad vydá v průběhu prázdnin Karmelitánské nakladatelství.


Nový papežský dokument, který se věnuje sociálnímu učení církve, představili kardinál Renato Raffaele Martino, předseda Papežské rady "Iustitia et pax", kardinál Paul Josef Cordes, předseda Papežské rady "Cor unum", arcibiskup Giampaolo Crepaldi, dosavadní sekretář Papežské rady "Iustitia et pax", a prof. Stefano Zamagni, profesor ekonomie a politiky na Boloňské univerzitě a poradce téže rady.

Jak ve svém vystoupení připomenul kardinál Martino, jedná se o třetí encykliku papeže Benedikta XVI. – po Deus caritas est (2005) a Spe salvi (2007). Protože se věnuje sociální oblasti, staví ji to zároveň do tradice zahájené papežem Lvem XIII. encyklikou Rerum novarum v r. 1891; dosud posledním sociálním dokumentem se o sto let později stala encyklika Centesimus annus Jana Pavla II. "Téměř dvacet let nás tedy dělí od posledního velkého dokumentu sociálního učení církve," upozornil na tiskové konferenci kardinál Martino. Tato oblast však nikdy nezůstala zcela stranou zájmu církve, řekl dále, když připomenul Kompendium sociální nauky církve z r. 2004 či první Benediktovu encykliku Deus caritas est, jejíž podstatná část se věnuje charitě.

Název nového dokumentu Caritas in veritate, tedy "Láska v pravdě", podle kardinála Martina obsahuje dva základní pojmy papeže Benedikta XVI., které "poznamenaly jeho magisterium během celého dosavadního pontifikátu, nakolik představují samotnou podstatu křesťanského zjevení" a "stojí tedy u počátku sociálního učení církve." Cituje pak encykliku, když říká: "Pro své těsné spojení s pravdou může být láska považována za autentický výraz lidství a za prvek základní důležitosti v lidských vztazích, včetně těch, které mají veřejnou povahu. Pouze v pravdě láska zazáří a dá se autenticky žít" (č. 3).

Encyklika je rozdělena do šesti kapitol, které byly pojmenovány takto: "Poselství encykliky Populorum progressio", "Rozvoj člověka v naší době", "Bratrství, ekonomický rozvoj a občanská společnost", "Rozvoj národů, práva a povinnosti, životní prostředí", "Spolupráce lidské rodiny" a "Rozvoj národů a technika". Název její první kapitoly i podtitul celého dokumentu "Integrální rozvoj člověka v lásce a v pravdě čtyřicet let od vydání encykliky Populorum progressio" ukazují, že přímou inspirací se stala encyklika papeže Pavla VI. z roku 1967 (Caritas in veritate měla být původně vydána ke 40. výročí Populorum progressio). Zároveň však reaguje na aktuální problémy doby, když se zabývá globální hospodářskou krizí.

Český překlad encykliky papeže Benedikta XVI. Caritas in veritate v překladu P. Milana Glasera, SJ vydá v průběhu prázdnin Karmelitánské nakladatelství.


zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce
Polský text encykliky najdete zde (PDF)
Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.02751994