Najnowsze: Z kraju Ze świata Z Watykanu Z episkopatu Z diecezji Z parafii Nauka |
Powrót
Białoruś: Zmarł kardynał Kazimierz Świątek czwartek, 21 lipca 2011, 9:55 Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz) Dzisiaj, 21 lipca 2011 r. o godzinie 8:00 czasu polskiego (9:00 czasu białoruskiego) w 97. roku życia odszedł do wieczności kardynał Kazimierz Świątek. Módlmy się o wieczny odpoczynek dla zasłużonego Pasterza białoruskiej ziemi.
W sobotę, 23 lipca 2011 r. ciało zmarłego kardynała Kazimierza Świątka będzie wniesione do katedry w Mińsku (Plac Wolności, 9). O godzinie 13.00 rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Ze zmarłym pożegnają się biskupi, kapłani i wierni.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 25 lipca 2011 r. w Pińsku, a rozpoczną się o godzinie 12.00 czasu białoruskiego.
Ciało kardynała Świątka spocznie w marmurowym sarkofagu w krypcie grobowej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Pińsku, który kiedyś był miejscem spoczynku Sługi Bożego Zygmunta Łozińskiego. Relikwie biskupa Łozińskiego zostały przeniesione do specjalnej kaplicy w katedrze w Pińsku.
| Kardynał Kazimierz Świątek foto: catholic.by | Kardynał Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 r. w patriotycznej rodzinie polskiej. Jego ojciec walczył w legionach Józefa Piłsudskiego i zginął podczas obrony Wilna przed bolszewikami w 1920 r. W wieku 3 lat, został wraz z rodziną zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski w 1922 osiadł w Baranowiczach, gdzie uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. W 1932 wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku, gdzie 8 kwietnia 1939 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie skierowany jako wikariusz do historycznej parafii Prużana na Polesiu. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w pracy konspiracyjnej. 21 kwietnia 1941 aresztowany przez NKWD i uwięziony w Brześciu nad Bugiem, gdzie z powodu przekonań religijnych represjonowany był przez władze ZSRR. Skazany na karę śmierci, której wykonanie uniemożliwiło wkroczenie wojsk niemieckich w 1941. Powrócił do parafii Próżany, gdzie pracował w czasie okupacji niemieckiej. Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej został 17 grudnia 1944 ponownie aresztowany, uwięziony w Mińsku i 21 lipca 1945 skazany na 10 lat łagrów o zaostrzonym reżimie i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Na Syberii pracował przy wyrębie tajgi. 3 grudnia 1947 zesłany do Gułagu w okolicach Workuty. 16 lipca 1954 uwolniony, w ramach zwolnień więźniów politycznych z łagrów, na mocy decyzji Berii, a realizowanych przez Chruszczowa powrócił do Pińska.
Gdy na fali pierestrojki zaczęły powstawać polskie stowarzyszenia, a wśród nich Związek Polaków na Białorusi bardzo aktywnie włączył się w jego działalność, w którym pełnił funkcję zastępcy prezesa i wszedł do zarządu głównego.
25 lipca 1989 Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim na Białorusi. 13 kwietnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem mińsko-mohylewskim i administratorem apostolskim diecezji pińskiej. 26 listopada 1994 podniesiony do godności kardynalskiej. Jego kościołem tytularnym jest S. Gerardo Maiella. 14 czerwca 2006 przeszedł na emeryturę, pozostając jednak administratorem apostolskim diecezji pińskiej do 30 czerwca 2011.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
źródło: www.catholic.by; www.wikipedia.pl
|