ISIDORUS
Czechy: Wystawa klejnotów królewskich Drukuj
piątek, 18 kwietnia 2008, 18:09
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Od soboty 19. kwietnia do wtorku 29. kwietnia br. będzie możliwe zobaczenie na własne oczy oryginałów klejnotów koronnych królów czeskich. Ostatnio klejnoty były wystawione w lipcu 2003 roku.
Korona królewska z XIV w
Korona królewska z XIV w
fot. Ondřej Besperát
Wystawa w Sali Władysławowskiej na Zamku Królewskim w Pradze (Hradczany) będzie otwarta codziennie od 9:00 do 17:00. W ciągu dnia klejnoty będzie mogło zobaczyć jedynie 5000 osób.
Jabłko królewskie
Jabłko królewskie
fot. Ondřej Besperát
Drzwi do pomieszczenia, w którym na co dzień są przechowywane klejnoty królewskie mają siedem zamków, do których klucze posiadają: Prezydent Czech, Premier Czech, Arcybiskup Praski, Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu, Proboszcz kapituły katedralnej św. Wita i Prezydent miasta Pragi. Tylko powyższe osoby mogą otworzyć drzwi i tylko jeśli zbiorą się wszystkie razem w jednym czasie.
Pomieszczenie, w którym przechowywane są klejnoty na co dzień
Pomieszczenie, w którym przechowywane są klejnoty na co dzień
fot. Správa Pražského hradu
Jak wygląda wewnątrz pomieszczenie, gdzie znajdują się klejnoty królewskie możecie zobaczyć tylko u nas na zdjęciu obok. Od 1791 roku to pomieszczenie znajdujące się nad kaplicą św. Wacława w katedrze na Hradczanach służy tylko i wyłącznie do przechowywania klejnotów królewskich. Korona św. Wacława była wykonana na zlecenie Karola IV prawdopodobnie w latach 1341 - 1346. Szerokość i wysokość korony ma 19 cm, waży prawie 2,5 kg. Opaska jest wykonana z 21-22 karatowego złota. Składa się z czterech części, które tworzą wygląd kwiatu lilii. Korona jest ozdobiona 20 wielkimi perłami i 96 cennymi kamieniami: rubelitem, szafirem, spinelami, rubinami i szmaragdami. Niektóre z szafirów należą do największych na świecie. Na koronie jest umieszczony złoty krzyż ozdobiony szafirowymi kamykami. W krzyżu znajduje się cierń z Korony Chrystusa.
Klejnoty królewskie
Klejnoty królewskie
fot. Ondřej Besperát
W czasach Karola IV postanowiono, że korona ma na stałe spoczywać na czaszce św. Wacława w katedrze Praskiej św. Wacława, św. Wojciecha i św. Wita. W związku z tym korona otrzymała nazwę "Korona św. Wacława". Miała być używana tylko przy koronacjach i przy wyjątkowych uroczystościach. To ostatnie wskazanie króla jest przestrzegane do dnia dzisiejszego, dlatego też klejnoty królewskie w Czechach są jedynymi na świecie, które nie są umieszczone w muzeum i ukazywane publiczności.
Przeniesienie klejnotów królewskich z Katedry do Sali Władysławowskiej
Przeniesienie klejnotów królewskich z Katedry do Sali Władysławowskiej
fot. Ludvík Hradilek
Z czeską koroną na tronie zasiadło od XIV do XIX wieku 22 panujących. Ostatnim był w 1836 roku Ferdynand V. Habsburski. Koronacje wszystkich królów odbywały się zawsze w katedrze św. Wita na Hradczanach.