Wrocław/Ziębice: kościół św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej Bazyliką Mniejszą sobota, 29 listopada 2008, 12:52 Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz) W dniu dzisiejszym miało miejsce uroczyste ogłoszenie nominacji papieskiej. Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu 28 maja 2008 r wyróżnił kościół św. Jerzego Męczennika i Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach (dekanat Ziębice) tytułem Bazyliki Mniejszej.
| Bazylika Mniejsza w Ziębicach | Kościół św Jerzego w Ziębicach należy do najstarszych kościołów parafialnych na Śląsku (powstał ok. 1270 r). Funkcję gospodarza – proboszcza sprawuje tutaj od wielu lat ks kanonik dr Bogusław Konopka, wikariuszami są ks mgr Krzysztof Świta i ks. Mgr Mariusz Trojanowski.
Kościół pw. św Jerzego jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziębic. Wokół tej świątyni , przez ponad 700 lat skupiało się życie duchowe mieszkańców miasta.
Dzisiejszą formę kościół zawdzięcza restauracji dokonanej w latach 1898 – 1900. W roku 2004 kościół parafialny został laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany AD 2004” za wzorowo przeprowadzony remont kościoła w latach 1995 – 2004 .
„Największym i najważniejszym wyróżnieniem kościoła parafialnego pw. św Jerzego, Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach jest nadanie przez Stolicę Apostolską, na prośbę ks Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego – metropolity wrocławskiego, tytułu Bazyliki Mniejszej. Tytuł ten uwydatnia szczególna więź łączącą Bazylikę Mniejszą z Rzymską Stolicą św Piotra. Dlatego we wszystkich Bazylikach, a więc i w Ziębicach, bardzo uroczyście obchodzi się Święto katedry św Piotra (22 lutego), Uroczystość św Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz rocznicę wyboru Ojca św lub inauguracji Jego pontyfikatu.
Wierni, nawiedzający naszą Bazylikę Mniejszą i uczestnicząc w niej w jakimś obrzędzie liturgicznym, mogą dostąpić odpustu zupełnego.” - mówi ks kanonik Bogusław Konopka.
Bazylika mniejsza - tytuł honorowy, nadawany przez papieża. Otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, dużymi walorami liturgicznymi, charytatywnymi i duszpasterskimi.
Po raz pierwszy tytuł ten nadał papież Pius VI w 1783 kościołowi św. Mikołaja w Tolentino. Od 1836 przysługuje on również kościołom kolegiackim Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dniu 9 listopada 1989 r ustaliła warunki jakie musi spełniać kościół, by otrzymać ten tytuł.
Posiadają go obecnie znaczniejsze kościoły katedralne, kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne, m.in. Fátima, , Lourdes, Mariazell, Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Wambierzyce i inne.
Uzyskanie tytułu bazyliki mniejszej stawia kościół jako wzór dla innych pod względem przygotowania i przebiegu celebracji Najświętszej Eucharystii, pokuty i innych sakramentów. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że kościół, któremu nadaje się tytuł bazyliki, powinien być wzorem pod względem celebracji wiernych zasadom liturgicznym. Godną i przykładną celebrację mają zapewnić różne elementy wymagane do sprawowania liturgii (ołtarz, ambona, miejsce przewodniczenia) usytuowane zgodnie z wymogami odnowy liturgicznej.
Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego w następujących dniach: 1) w rocznicę poświęcenia bazyliki; 2) w dniu liturgicznego obchodu uroczystości Wniebowzięcia NMP; 3) w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła; 4) w rocznicę nadania tytułu bazyliki mniejszej; 5) raz w roku w dniu ustalonym przez miejscowego ordynariusza; 6) raz w roku, w dniu dowolnie wybranym przez każdego z wiernych.
Znak papieski, to jest "skrzyżowane klucze", może być używany jako ornament na chorągwiach, sprzętach liturgicznych oraz pieczęci zarządu bazyliki. |