ISIDORUS sanktuaria
Dzisiaj jest czwartek, 31. października 2024    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Polska
Czechy
Słowacja
Europa
Świat
Powrót Powrót
Neratov - żywy Kościół w ruinach Drukuj
wtorek, 15 kwietnia 2008, 20:35
Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz)
Barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Neratovie został postawiony w latach 1723 - 1733. Bardzo ciekawe jest jego położenie - północ-południe, dzięki któremu w południe w Boże Narodzenie promienie słoneczne padają wprost na tabernakulum.

Fasada kościoła po remoncie
Fasada kościoła po remoncie
fot. Ł. Struk
10. maja 1945 podczas ataku Armii Czerwonej kościół spłonął. Pożar zniszczył dach, drewniane schody w obu wieżach i roztopił mechanizm zegara i dzwon. Wnętrze zostało uchronione dzięki silnym cegłom.

W 1973 r. wydano dokument, w którym nakazano rozbiórkę ruin kościoła. Niestety ze względu na brak funduszy, do rozbiórki nie doszło.

W 1990 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków. Stowarzyszenie Neratov od 1991 roku kościół odnawia. Od tego czasu są tu odprawiane msze święte, przede wszystkim odpustowe - 15. sierpnia, jak również Pasterka czy msza o północy na Nowy Rok. W Wielką Sobotę odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej.
Ściana boczna kościoła
Ściana boczna kościoła
fot. Łukasz Struk

Cały czas trwają prace mające na celu przywrócenie wyglądu kościoła sprzed pożaru. Przy remoncie pomagają głównie obywatele Neratova i okolic. Każdy może wesprzeć remont poprzez dobrowolny dar.

Prezbiterium z ołtarzem
Prezbiterium z ołtarzem
fot. Ł. Struk




***

Pierwsza wzmianka o dzisiejszej miejscowości Neratów (w źródłach późniejszych znana prawie wyłącznie pod nazwą Bärnwald) pochodzi z r.1550. Neratów powstał na granicy dóbr rokitnickich, które wtedy należały do panów z Ryzenburka. Pierwszymi osadnikami byli szklarze o niemieckich nazwiskach. Wkrótce zbudowali oni również drewniany kościółek, który prawdopodobnie stał w miejscu dzisiejszej kaplicy cmentarnej. Jego istnienie potwierdzałaby również wzmianka w urbariuszu rokitnickim z 1590 r., dzisiaj niestety zaginionym.

Nawa główna
Nawa główna
fot. Ł. Struk


Na początku lat 60-tych XVII w. powstaje legenda o pielgrzymkowym miejscu. Według relacji spisanej osiemdziesiąt lat później, proboszcz rokitnicki Christof Florian Blasius Drick polecił wyrzeźbić na podstawie własnego snu rzeźbę miłosną Marii Panny, którą prawdopodobnie przeniesiono w 1661 r. z wielką okazałością z Rokitnicy do Neratowa. Jej pomocy i uzdrawiającej mocy źródła wody przypisywano liczne uzdrowienia, także w Neratowie, gdzie powstały również małe kąpieliska; zaczynają tam napływać grupki pielgrzymów, najpierw z pobliskiej okolicy, później z większego obszaru Czech i Ziemi Kłodzkiej.






Przy opisie miejscowości skorzystano z opracowania "Dzieje kościoła w Neratowie" - Jana Oppeltová




remont dachu
remont dachu
fot. Ł.Struk
Nawa główna
Nawa główna
11.11.2008


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.00735211