Najnowsze: Wydarzenia kulturalne Rozgłośnie radiowe Telewizja Internet |
Powrót
Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle sobota, 2 sierpnia 2008, 11:14 Dodał: Katarzyna Koczwara (paxik) Już po raz 45 odbywa się beskidzkie święto. Od 2 do 10 sierpnia na scenach w Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu, Żywcu i Makowie Podhalańskim gościć będą zespoły folklorystyczne z Polski jak również z całego świata.
| Tydzień Kultury Beskidzkiej Logo imprezy |
Troszkę historii
Kultywowanie tradycji, znajomość obrzędów, zwyczajów, tańców i śpiewów, zamiłowanie do folkloru, możliwość pokazania tego innym, leżało na sercu wielu osobom, związanym z życiem artystycznym na Śląsku Cieszyńskim. Trudno wskazać jednoznacznie, kto powołał do życia Tydzień Kultury Beskidzkiej, jest to „dziecko” wielu osób, które poświęciły mu swoje życie. Przesłanie jest jedno, wyraźne: zaprezentować dorobek kultury materialnej i duchowej górali beskidzkich szerszej publiczności.
Inspiracją do zorganizowania takiego przeglądu dorobku kulturowego było przedwojenne Święto Gór, które w pamięć Wiślan i nie tylko zapisało się na stałe. Często wspomnienie o nim przekazywane było młodszym pokoleniom. Zespól regionalny „Wisła” corocznie uczestniczył w centralnych dożynkach w Warszawie, pytany tam był, dlaczego niczego na wzór Święta Gór nie ma. Motywacją do podjęcia działań była organizowana w Jabłonkowie, na Zaolziu impreza pod nazwą Gorolskie Święto. Zainteresowanie publiczności nie tylko miejscowej, pozwoliło wnioskować, że jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Gorolskie Święto istnieje od 1948 roku, zawsze gromadzi liczne grono swoich wielbicieli, wśród których nie brakuje Wiślan.
Po raz pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) odbył się w 1964 roku w Wiśle, na scenie nowowybudowanej muszli koncertowej wystąpiły zespoły folklorystyczne z Wisły, Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa, Goleszowa, Cieszyna. Rok później na TKB pojawili się pierwsi goście zagraniczni. Od 1966 roku impreza ta odbywa się także w sąsiednim Szczyrku. Popularności tego jedynego w swoim rodzaju festiwalu folklorystycznego spowodowała, że impreza rozrosła się, obecnie odbywa się w 5 miastach, w kilku innych odbywają się imprezy towarzyszące (m.in. w Istebnej).
W 1989 roku TKB został wpisany do kalendarza Coseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Arts Traditionnels – CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).
1990 rok zainaugurował I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (MSF), odbywające się pod patronatem CIOFF. W Wiśle gościły one w latach 1990-1991, od 1992 roku w Żywcu. Do Wisły powróciły w roku 2003, teraz odbywają się według schematu Wisła – Szczyrk- Żywiec. Również w tym roku po raz pierwszy w kalendarz imprez towarzyszących TKB wpisało się Gorolskie Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.
Folklor i zabawa
Tydzień Kultury Beskidzkiej powołany został do życia w Wiśle, tutaj odbywa się od 45 lat. Na czas trwania tego najdłuższego w Europie tygodnia (trwa 9 dni) miasto zmienia się, pojawiają się stoiska z wytworami twórców ludowych, pamiątkami, górale przywdziewają swoje stroje regionalne. Biesiaduje się do rana, spotyka ze znajomymi, sąsiadami. Według opinii zarówno występujących zespołów, jak turystów i mieszkańców miasta, to właśnie tutaj jest najlepsza atmosfera i zabawa. Wielu gości specjalnie według kalendarza TKB planuje urlopy, przyjeżdżają ludzie z całej Polski a także z zagranicy. W tym roku patronat nad imprezą objął Prezydent RP, Lech Kaczyński osobiście zainauguruje imprezę w Wiśle.
TKB to nie tylko święto folkloru polskiego, na wszystkich scenach pojawiają się liczni goście z zagranicy, w tym roku m.im z Meksyku, Portugalii, Węgier, Litwy, Martyniki, Turcji, Gruzji. Różnorodność kultur, rewia kolorów, dźwięków, obrazów, wszystko połączone z zabawą, możliwością kosztowania regionalnej beskidzkiej kuchni. Folklor w różnych formach jest fascynujący, zdumiewający, pozwala połączyć zabawę z poszerzaniem wiedzy o sobie i otaczającym nas świecie. Muzyka od zawsze łączyła, w Wiśle można pobawić się nie tylko przy dźwiękach trombity, ale także przy melodiach z całego świata. Kto raz poczuje klimat TKB, będzie na niego wracać.
|