ISIDORUS felietony
Dzisiaj jest środa, 4. grudnia 2024    
Św. Jana Damasceńskiego, Kapłana; Św. Barbary Dziewicy Męczennicy
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
Społeczeństwo
Wiara
Dziecko
Młodzież
Małżonkowie
Rodzice
Seniorzy
Codzienność
Duchowni
Kultura i sztuka
Powrót Powrót
Edukacja zdrowotna w Senior.pl Drukuj
wtorek, 25 marca 2008, 0:00
Dodał: (Admin)
"Lata płyną i zdrowie już nie to, co kiedyś" - z tym popularnym powiedzeniem zetknęli się już chyba wszyscy, mający w rodzinie lub najbliższym otoczeniu osobę w wieku dojrzałym. Nie jest tajemnicą, że dojrzały wiek szczególnie sprzyja zapadaniu na niektóre schorzenia. Jak wskazują lekarze, jednym z podstawowych środków profilaktycznych przy wszystkich schorzeniach jest edukacja zdrowotna i rzetelna informacja o chorobach. Pożyteczną rolę edukacji zdrowotnej docenił też serwis Senior.pl, pierwszy polski portal tworzony w całości z myślą o dojrzałych osobach, uruchamiając dział poświęcony chorobom "srebrnego" wieku.



Choroby wieku dojrzałego traktowane są przez dużą część Polaków jako oczywisty element starzenia się, dlatego tak mały nacisk kładzie się na profilaktykę, rzetelną informację i systematyczne leczenie. W powszechnej świadomości pokutuje niestety mit, że wiek dojrzały musi się wiązać z chorobami. Dodatkowo, brak wiedzy na temat wielu chorób powoduje, że osoby nimi dotknięte niejako same wykluczają się ze społeczeństwa, rezygnując z wielu aspektów swej dotychczasowej aktywności - pracy zawodowej, hobby, życia rodzinnego.

- Choroby wieku dojrzałego kojarzą się nader często z niedołężnością, pogorszeniem sprawności fizycznej i umysłowej. U starszych osób pojawiają się również myśli o zbliżającej się śmierci. Te wszystkie czynniki razem tworzą pewny samonapędzający się mechanizm, skutkujący w krótkim czasie degradacją psychiczną starszych osób - zaczynają się czuć ciężarem dla otoczenia, postrzegają siebie jako zbędnych i niepotrzebnych. Jak wskazują psycholodzy, najlepszym lekarstwem na wszelkie lęki jest zawsze rzetelna wiedza na temat ich przyczyn. Dlatego też uruchomiliśmy serwis, opisujący w przystępny sposób schorzenia dotykające Seniorów - mówi Grzegorz Gacki, redaktor naczelny serwisu. - Pokazujemy, że wiele chorób nie musi oznaczać wykluczenia, że paraliżujący strach przed nimi jest częstokroć bezpodstawny, że z wieloma schorzeniami można nadal żyć, nieznacznie tylko korygując dotychczasowy tryb życia - dodaje Grzegorz Gacki.

Każdy artykuł dotyczący konkretnego schorzenia jest opracowany według tego samego szablonu. Opisywane są przyczyny choroby, czynniki zwiększające ryzyko zapadnięcia na nią, objawy, metody diagnozowania, sposoby leczenia oraz zasady profilaktyki. Dodatkowo, bloki tematyczne poświęcone każdemu ze schorzeń zintegrowane są z wyszukiwarką lekarzy mogących daną chorobę zdiagnozować i leczyć.

Czytelnicy znajdą obecnie w serwisie www.choroby.senior.pl opisy ponad dwudziestu schorzeń występujących u osób w wieku dojrzałym. W serwisie opisane są już takie przypadłości jak choroba Alzheimera, cukrzyca, osteoporoza czy choroba wieńcowa - występujące względnie często, jak i nieco rzadsze, ale równie uciążliwie i niebezpieczne schorzenia - reumatyzm, przewlekła obturacyjna choroba płuc, jaskra czy zaćma. Twórcy Senior.pl zapowiadają systematyczne poszerzanie bazy opisywanych schorzeń.



źródło: senior.pl
Logo
Logo
senior.pl

Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.04641389